Dosłownie kilka dni temu dokonało się to, czego oboje tak bardzo pragnęliście. W trakcie owulacji, czyli wędrówki komórki jajowej z jajnika do jajowodu, doszło do zapłodnienia. Najsilniejszy, najszybszy i najwytrwalszy plemnik dotarł do żywej komórki, przebijając jej błonę, przedostał się do cytoplazmy. Dokładnie w tej chwili doszło do zapłodnienia, czyli połączenia się połowy chromosomów taty z połową chromosomów mamy. W tej chwili płeć, zdolności i inne predyspozycje genetyczne były już zapisane w genach!
Pierwsze objawy ciąży
Trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę jej początek, wiele kobiet w tym momencie jeszcze nie wie, że za 9 miesięcy urodzi dziecko. Jakie są pierwsze objawy? Często niezauważalne albo mylone przez kobiety z grypą sprawiają, że dopiero brak okresu skłania je do wykonania testu, a następnie udania się do lekarza ginekologa. Bywa tak, że w wyniku zagnieżdżania się zarodka w macicy, w czasie spodziewanej menstruacji, występuje krwawienie, które naturalnie mylone jest z krwawieniem menstruacyjnym.
Nie każda kobieta odczuwa mdłości, te zresztą mogą pojawić się w następnych tygodniach. Jeśli jesteś już mamą, również możesz spodziewać się odmiennych dolegliwości. To czy będziesz miała mdłości i czy faktycznie będą one poranne, nie jest oczywiste, nawet jeśli miałaś je w poprzedniej ciąży.
Trzeci tydzień ciąży – pierwsze zmiany w organizmie kobiety
Początek ciąży to jednak wielkie zmiany w organizmie kobiety. Krew zaczyna filtrować niebezpieczne dla nowego życia toksyny, dlatego najprawdopodobniej zaobserwujesz częstsze wizyty w toalecie. Ważne jest, byś w ciąży piła więcej niż dotychczas – 2,5 litra płynów to niezbędne minimum dla każdej przyszłej mamy. Za oczyszczanie organizmu z toksyn odpowiedzialne są hormony, które przyspieszają pracę nerek i krążenie krwi.
Zmieniająca się gospodarka hormonalna może sprawić, że będziesz odczuwać zmienne nastroje, a także odmienne od dotychczasowych gusta smakowe. Dlaczego ulubione potrawy mogą Cię teraz zniechęcać do zjedzenia jakiekolwiek posiłku? Organizm mamy chroni dziecko przed substancjami, które są dla niego potencjalnie groźne.
Możesz zauważyć także zmiany w tkliwości piersi. Mrowienie, czułość, a nawet bolesność oraz ciemniejące brodawki mogą być zwiastunem ciąży. Czasami pojawiają się także gruczoły Montgomery’ego, czyli małe grudki na brodawkach sutkowych, które przypominają gęsią skórkę.
Trzeci tydzień ciąży – jak rozwija się zarodek?
Już wiesz, czego możesz się spodziewać w trzecim tygodniu ciąży. A co dzieje się z Twoim dzieckiem? Mniej więcej trzeciego dnia zarodek składa się z 16 komórek – blastomerów, a zarodek na tym etapie nazywamy morulą. Około szóstego dnia po zapłodnieniu zarodek będzie miało około 100 komórek i przyjmie postać blastocysty. Już wtedy rozpoczyna się specjalizacja komórek – jedne ukształtują się w ciało dziecka, inne w łożysko i błony płodowe. To również moment, gdy blastocysta zagnieżdża się w macicy.
Gdy zarodek dociera do macicy, najpierw się do niej przykleja, a następnie wrasta w błonę śluzową macicy, na przedniej lub tylniej ścianie jej trzonu. Jest to możliwe dzięki substancjom, które wytwarza zarodek. Dwie setne milimetra – takiej wielkości jest w tym momencie zarodek. Można go zobaczyć jedynie pod mikroskopem. W każdym kolejnym dniu zarodek będzie się rozwijał i rósł, a tempo tego rozwoju jest naprawdę imponujące!