Dziewiąty tydzień przyniesie wiele zmian, również tych zauważalnych przez kobietę. Są to przede wszystkim zmiany na skórze – z jednej strony zaobserwujesz poprawę stanu skóry, z drugiej zaś strony pojawią się zmiany, których dotychczas nie doświadczałaś.  Czego może spodziewać się kobieta w dziewiątym tydzień ciąży? Co dzieje się teraz z Twoim dzieckiem?

Czym jest ostuda oraz linea negra?

Poziom hormonu HCG osiąga w dziewiątym tygodniu ciąży poziom kulminacyjny – jest największy i dlatego możemy zaobserwować nowe zmiany w naszym ciele. Pierwszą z nich jest ostuda, czyli ciemne przebarwienia na skórze twarzy. Chociaż Twoja cera w tym momencie najprawdopodobniej wygląda tak dobrze, jak już dawno nie wyglądała, to jednak te ciemne miejsca mogą Cię zaniepokoić – niepotrzebnie, ponieważ to całkowicie normalny objaw.

Drugą taką zmianą, którą zaobserwujesz, będzie linea negra (czarna kresa). To pionowa, ciemna linia biegnąca wzdłuż brzucha – przez pępek aż do spojenia łonowego. To naturalne przebarwienie, które zniknie po ciąży w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy.

Inne zmiany w ciele kobiety w dziewiątym tygodniu ciąży

W tym czasie zaobserwujesz także inne zmiany. Na piersiach i być może już na brzuchu zaczną pojawiać się rozstępy. Jeśli w trakcie ciąży będziesz odpowiednio dbać o skórę, rozstępy te po ciąży znikną. Oprócz tego mogą pojawić się piegi, a Twoje blizny będą bardziej widoczne. Również brodawki i sutki zmienią swój kolor. Jeśli dotychczas nie zaobserwowałaś, że pociemniały, to teraz z pewnością zauważysz takie zmiany.

Ponieważ w dziewiątym tygodniu hormony szaleją najbardziej, możesz też zauważyć wyjątkowo duże zmiany w nastrojach. Zmęczenie, stres, ciągłe zmiany się nakładają i powodują, że możesz słabiej sobie z nimi radzić. Niezmiernie ważne jest wsparcie Twojego partnera – jego pomoc zarówno w obowiązkach domowych, jak i wsparcie emocjonalne. Jeśli do tej pory nie miałaś intensywnych snów, bardzo możliwe, że zaczną się one teraz. Żywe sny, bardzo realne, mogą mieć charakter erotyczny lub być związane z Twoim dzieckiem.

Nadal nie zakładasz ciążowych ubrań, choć pewnie wybierasz luźniejsze bluzki i sukienki. W tym momencie mogłaś przytyć około 1 kg. Łącznie w ciąży kobieta powinna przytyć od 11 do 16 kg – w zależności czy przed ciążą była bardzo szczupła. Szczuplejsze kobiety w ciąży nabierają nieco większej masy. Przybieranie na wadze w trakcie ciąży jest bardzo ważne. Jeśli przyszła mama przybierze mniej niż 10 kg, istnieje podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia. Natomiast więcej niż 17 – 18 kg może sprawić, że dziecko będzie miało zbyt dużą masę podczas porodu.

Dziewiąty tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Twoje dziecko mierzy teraz około 2 centymetrów. Połowa długości jego ciała to głowa. Dlaczego cały czas to ona jest największa? Najszybciej rozwija się układ nerwowy oraz mózg, w którym w tym momencie kształtują się już dwie półkule mózgowe. Równocześnie rozwijają się inne narządy – oczy, cały czas czarne plamki, przesuwają się z boków głowy bliżej jej środka. Widać już także powieki, a rozwijający się nos i uszy upodobniają twarz zarodka do twarzy małego dziecka. W dziewiątym tygodniu zaczyna wytwarzać się już tęczówka oraz więzadła głosowe. Głowa coraz bardziej się prostuje, co jest zwiastunem kolejnego ważnego etapu, w jaki niebawem wejdzie zarodek.

Skóra nadal jest przezroczysta i jednowarstwowa, ale staje się już coraz grubsza. Trwa rozwój kończyn, powoli kształtują się łokcie i kolana. Rośnie masa mięśniowa dziecka, które zaczyna wykonywać mimowolne ruchy płodu, niewyczuwalne jeszcze przez przyszłą mamę. Czterokomorowe serce pompuje już krew, która zaczyna przepływać przez ciało dziecka. Wytworzone są już narządy płciowe, które są jeszcze zbyt małe, by były widoczne na badaniu USG.

Każdy kolejny tydzień przynosi nowe zmiany, podobnie było w dziewiątym tygodniu i podobnie będzie w kolejnym – dziesiątym tygodniu ciąży.