Dziesiąty tydzień ciąży jest przełomowy – kończy się okres zarodkowy, a zaczyna okres płodowy. Wszystkie narządy są już wykształcone i teraz będą się one rozwijać. Część z nich zaczyna przejmować już docelowe funkcje. Szpik powoli zaczyna produkować krew, by za jakiś czas całkowicie przejąć tę funkcję od wątroby. Wykształtowane łożysko zaczyna dostarczać dziecku tlenu i pokarmu, a to wiąże się z kolejną zmianą.
W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko odczuwa emocje mamy
Wraz z przejęciem od pęcherzyka żółtkowego funkcji dostarczania pokarmu i tlenu, łożysko dostarcza także hormonów, które krążą w organizmie przyszłej mamy. Jeśli się smucisz, Twoje dziecko będzie smucić się wraz z Tobą. Dlatego uśmiechaj się jak najwięcej, szukaj okazji, by cieszyć się z każdego dnia, a Twoje dziecko również będzie szczęśliwe!
Jak już wspomnieliśmy, wykształciły się wszystkie narządy. Czas, kiedy się formowały, był bardzo ważny – dlatego przestrzegaliśmy, byś za wszelką cenę unikała toksyn. Zmiany, które mogły powstać, są już bowiem nieodwracalne. Ale koniec procesu organogenezy to doskonała wiadomość! Minął czas, kiedy stosunkowo najczęściej dochodzi do poronień, które zazwyczaj spowodowane są za dużą lub za małą ilością chromosomów przekazanych przez mamę lub tatę. Kobiety, które w wyniku takich zaburzeń genetycznych poroniły, mają ogromne szanse na donoszenie kolejnej ciąży, ponieważ takie zaburzenia są całkowicie przypadkowe.
Jak rozwija się dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży?
Na początku tego tygodnia dziecko mierzy około 25 milimetrów, a pod koniec już 3 centymetry! Co więcej, teraz dziecko będzie rosło jeszcze szybciej, ponieważ będzie już dożywiane przez łożysko. Ukształtowane rączki i nóżki coraz bardziej przypominają nóżki noworodka. Czasami pojawiają się już zaczątki paznokci u rąk, choć nie jest to reguła. Dziecko może już połykać płyn owodniowy, stymulując tym samym układ oddechowy i pokarmowy.
Jakie zmiany odczuwa przyszła mama?
Najczęściej kobieta odczuwa wszystkie dotychczasowy symptomy, tylko… ze zdwojoną siłą. Nudności i wymioty mogą stać się wyjątkowe męczące, co może doprowadzić do utraty masy ciała. Pamiętaj, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów i makroelementów. Dokuczliwe mogą stać się także zmiany nastrojów, możesz mieć płaczliwy nastrój z przeplatającymi się euforiami.
Wzmogą się lub dopiero pojawią wzdęcia i być może zaparcia. Jest to spowodowane wypychaniem i uciskaniem jelit przez powłoki brzuszne. Zadbaj o regularne posiłki – niewielkie porcje spożywane pięć lub sześć razy dziennie sprawią, że będziesz czuła się lepiej. Dostarczaj odpowiednią ilość błonnika z owoców, warzyw i produktów z pełnych zbóż. Pij dużo wody, najlepiej 3 litry wody dziennie!
Twój układ immunologiczny może być nieco osłabiony, dlatego dbaj o siebie jeszcze bardziej niż przed ciążą. Przeziębienia najlepiej leczyć domowymi sposobami – mlekiem z miodem i odpoczynkiem. Jeśli nie odczujesz szybkiej poprawy, udaj się do lekarza, który przepisze Ci lekarstwa, które mogą brać kobiety w ciąży. Ogólnodostępne leki, nawet ziołowe, często są niebezpieczna dla kobiet ciężarnych.
Częste wizyty w toalecie mogą być spowodowane szybszym krążeniem krwi – organizm cały czas pozbywa się toksyn. Jeśli jednak się nasilają lub pojawiają się jakiekolwiek bóle, zgłoś się do lekarza, który sprawdzi, czy nie masz infekcji dróg moczowych. Lekarz w tym czasie zleci Ci komplet różnych badań: badanie krwi pozwoli ustalić grupę krwi i czynnik Rh i moczu (czasami również posiew moczu) oraz oczywiście badanie USG. Cykl badań i wizyt ustali na pierwszej wizycie.
Aktywność fizyczna w ciąży
Jeśli przed ciążą byłaś aktywna, może brakować Ci ćwiczeń fizycznych. Ciąża to czas, kiedy nadal możesz ćwiczyć, choć nieco inaczej niż dotychczas. Odradzane są przede wszystkim brzuszki i podskoki, polecane natomiast ćwiczenia rozciągające. Dzięki takim ćwiczeniom również będziesz pracować nad swoją sprawnością, poczujesz się rozluźniona, a poród będzie łatwiejszy.
Dziesiąty tydzień przyniósł wiele zmian, ale jeszcze więcej zmian nadal jest przed Tobą. Dziecko będzie się rozwijać coraz szybciej.