W dwunastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 7 centymetrów (CRL) i waży już około 15 gram. Dziecko odczuwa dotknięcia brzucha i reaguje na nie, ale Ty nie czujesz jeszcze jego ruchów. Co dzieje się z Tobą i Twoim dzieckiem w ostatnim tygodniu pierwszego trymestru?

Jak rozwija się płód w dwunastym tygodniu ciąży?

Dziecko w tym czasie jest już bardzo ruchliwe, ale Ty będziesz musiała jeszcze trochę poczekać, zanim je poczujesz. Wszystkie układy są już wykształcone, ale nieustannie rozwijają się jeszcze poszczególne narządy. Dziecko ćwiczy połykanie, a przede wszystkim stymuluje pracę układu pokarmowego i wydalniczego. Pracują już nerki, które uczą się filtrować mocz, który teraz składem jest bardzo zbliżony do płynu owodniowego, pracują już także jelita. Dziecko ćwiczy już także ssanie – oczywiście na swoim kciuku.

Na badaniu USG widać już twarz dziecka, szczególnie wzruszający jest widok twarzy dziecka z profilu. Podczas tego badania na przyszłych rodziców czeka jeszcze jedno niezwykle wzruszające przeżycie – usłyszą oni bowiem serce! Dlatego warto, byście na to badanie udali się oboje.

Od dwunastego tygodnia niezwykle szybko rozwija się mózg dziecka! Tak wzmożony rozwój potrwa aż do 19 tygodnia. Dlatego, mimo że organogeneza się skończyła, nadal unikanie trujących toksyn jest niezwykle ważne. W dwunastym tygodniu przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony.

Samopoczucie kobiety w dwunastym tygodniu ciąży

Najprawdopodobniej część symptomów już mija. Bardzo możliwe, że nie czujesz już nudności i nie wymiotujesz. Zaczniesz więc odczuwać wilczy apetyt! Pamiętaj, by posiłki spożywać częściej, a mniejsze. Dzięki temu unikniesz wzdęć i zgagi lub będziesz je odczuwać znacznie słabiej. Na pewno zaczynasz obserwować, że zmysł węchu i smaku są teraz wyjątkowo wrażliwe – smak wielu potraw zaczniesz odkrywać na nowo. Mogą pojawić się także „słynne” zachcianki – od czasu do czasu możesz skusić się na zdrowszą wersję Fast-foodu lub niewielką ilość słodyczy, ale kontroluj ich ilość w swojej diecie. Ważne jest, byś węglowodanów dostarczała regularnie, ale w niewielkich ilościach. Część z nich stanowią cukry, których zjedzenie naraz zbyt dużej ilości, może powodować nagłe skoki cukru we krwi, a to w efekcie może doprowadzić do cukrzycy ciążowej.

Nadal może męczyć Cię zbyt duża ilość wydzielanej śliny. Myj częściej zęby, by uniknąć powstawania próchnicy. Jeśli przy okazji pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, stosuj miętowe cukierki lub gumy do żucia. Również nadmierna ilość wydzieliny z pochwy może niepokoić wiele przyszłych mam. Jeśli jest przezroczysta, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu oraz nie czujesz swędzenia, nie ma czym się przejmować. Jeśli jednak martwi Cię nietypowa konsystencja lub jakiekolwiek inne objawy, zgłoś się do lekarza. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje intymne, które są bardzo niebezpieczne dla dziecka.

W dwunastym tygodniu część kobiet odczuwa ogromne zmęczenie – jeśli do nich należysz, nie walcz z tym. Więcej wypoczywaj, więcej śpij i więcej spaceruj po świeżym powietrzu. Niebawem zmęczenie powinno minąć. Być może już wkroczyłaś w etap, kiedy ogarnia Cię euforia, masz niemal nieograniczone pokłady energii. Doskonale! Pamiętaj, by nie forsować się, ale energię spożytkuj na ćwiczenia – jogę, basen, długie spacery, rozciąganie. Wkrótce wróci też ogromna ochota na seks. Wspólnie z partnerem dobierzcie odpowiednie pozycje, najlepiej skonsultujcie to z lekarzem. Ciąża, o ile przebiega prawidłowo, nie jest przeciwwskazaniem do współżycia.

Znaczenie wody w ciąży oraz podczas karmienia piersią

Bardzo możliwe, że nie czujesz już tak częstej potrzeby chodzenia do toalety. Choć częstotliwość oddawania moczu zmniejsza się, nadal pij od 2,5 do 3 litrów dziennie. Do końca ciąży powinnaś pić więcej wody niż dotychczas, w trakcie karmienia zapotrzebowanie na wodę jeszcze wzrośnie.

Właśnie skończył się trzeci miesiąc ciąży, co oznacza, że wkraczasz w najpiękniejszy i najprzyjemniejszy etap ciąży – drugi trymestr.