Jeśli podjęliście świadomą decyzję o posiadaniu dziecka, z pewnością doskonale się do tego przygotowaliście. Najpierw zmieniliście styl życia – zdrowa dieta i aktywność fizyczna na stale zagościły w Waszym życiu. Doskonale! Zauważyliście, że czujecie się lepiej, na pewno więc będziecie kontynuować taki styl życia po ciąży.
Dni płodne i owulacja
A jak wygląda dokładnie ten moment, w którym dochodzi do zapłodnienia? Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części, do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi w trakcie owulacji. Najczęściej występuje ona 14 dni przed rozpoczęciem się kolejnego cyklu. Jeśli nie masz pewności, kiedy będziesz miała owulację, poproś o pomoc w lekarza ginekologa lub skorzystaj z testów na owulację. Również prowadząc obserwację swojego ciała, możesz ustalić, kiedy przypadają u Ciebie dni płodne. Obserwuj śluz – gdy komórka jajowa (po skończonej menstruacji) dojrzewa, będzie on lepki i biały, następnie zmieni się w śliski i przejrzysty, by w końcu zmienić się w śluz przezroczysty i rozciągliwy. Taki rodzaj śluzu wskazuje, że właśnie rozpoczęły się u Ciebie dni płodne. Do ich ustalenia możesz także mierzyć temperaturę ciała – przed owulacją nieco się ona obniża, a po owulacji nieznacznie wzrasta. Te metody powinny być jednak tylko dodatkowymi wskazówkami przy określaniu, kiedy występują dni płodne.
Moment, w którym dochodzi do zapłodnienia
Gdy już ustalisz, kiedy przypada dzień owulacji, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, powinnaś współżyć ze swoim partnerem dzień przed i w dniu owulacji. Pamiętaj, że plemniki w odpowiednich warunkach przeżywają nawet do 72 godzin, jednak komórka jest gotowa na zapłodnienie co najwyżej przez 24 godziny! Aby do niego doszło, muszą one spotkać się dokładnie w chwili, gdy żywy plemnik może połączyć się z komórką jajową, która uwolniła się z jajnika. Przyjmuje się, że okres płodności zaczyna się już na 5 dni przed owulacją i trwa do 3-4 dni po owulacji, jednak to w dniu owulacji są największe szanse na zajście w ciążę.
Dlaczego więc twierdzimy, że najlepiej współżyć na dzień przed i w dniu owulacji? Współżyjąc codziennie, teoretycznie zwiększacie szanse na zajście w ciążę, jednak do zapłodnienia może dojść w ściśle określonym momencie, czyli w trakcie owulacji, inaczej jajeczkowania. Następuje ona w chwili, gdy pęka pęcherzyk Graafa, w wyniku czego do jajowodu dostaje się komórka jajowa, która jest zdolna przeżyć jedynie 12 godzin. I to właśnie w trakcie tych 12 godzin plemnik ma szansę dotrzeć do komórki jajowej, przebić jej zewnętrzną osłonkę i dostać się do cytoplazmy. Jeśli to się uda, dochodzi do zapłodnienia.
Planując dziecko i pilnując dni płodnych, pamiętajcie też, by seks nie służył Wam jedynie do prokreacji, a był dla Was przyjemnością, która każdorazowa Was do siebie zbliża. Stres (a właściwie hormon stresu) nie sprzyja zajściu w ciążę, dlatego oboje powinniście go unikać.