Echokardiografia płodu jest nieinwazyjnym i w pełni bezpiecznym badaniem, które umożliwia nieprawidłowości w układzie krążenia płodu. Badanie wykonuje się w celu przedłużenie szans dziecka na przeżycie po porodzie. Dowiedz się, jak przebiega badanie, poznaj wskazania oraz optymalny termin wykonania echa serca płodu.
Echo serca płodu – jak wygląda badanie?
Echokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym. Jego przebieg wygląda podobnie jak w przypadku normalnego badania USG, któremu kobieta w ciąży poddaje się kilkukrotnie w czasie jej trwania. Na samym początku brzuch pacjentki smarowany jest specjalistycznym żelem, który zwiększa przepływ ultradźwięków. W dalszej kolejności lekarz dotyka emitująca ultradźwięki głowicą brzucha pacjentki w celu uzyskania obrazu budowy serca płodu.
Nowoczesny sprzęt do echokardiografii posiada funkcję kolorowego obrazowania przepływu krwi u płodu, dzięki czemu dokładność i miarodajność badania są jeszcze wyższe. W takim przypadku mówimy o USG dopplerowskim. W zależności od przebiegu echokardiografia trwa od dwudziestu minut do godziny.
Lekarzem wykonującym badanie echa serca płodu jest specjalista od kardiologii prenatalnej.
Jakie wady serca płodu wykrywa echokardiografia?
Jak już wspomniano, echo serca płodu ma na celu zdiagnozowanie ewentualnych wad układu krążenia u dziecka. W tym celu specjalista dokładnie ocenia budowę serca i klatki piersiowej, a także, w przypadku USG dopplerowskiego, przepływ krwi w żyłach dziecka. Pod uwagę brane są pod uwagę przepływ krwi przez serce oraz tętno dziecka. Ocena budowy i czynności układu krwionośnego płodu pozwala zdiagnozować:
- arytmię serca płodu,
- wady serca,
- wady zastawek.
W jakich sytuacjach zaleca się wykonanie badania?
Wskazania do wykonania badania: każda nieprawidłowość wykryta w USG, zwłaszcza wady ośrodkowego układu nerwowego, wady nerek, przepukliny, nieprawidłowy obraz serca lub arytmia u płodu oraz poszerzenie przeziernosci karkowej w badaniu genetycznym I trymestru ciąży, wady serca u rodziców i rodzeństwa płodu.
Badanie zaleca się w następujących sytuacjach:
- Ciężarna ma cukrzycę ciążową
- Choruje na fenyloketonurię
- Przechodzi/ła choroby tkanki łącznej
- Zażywa leki przeciwkonwulsyjne
- Zażywa wybrane doustne leki przeciwtrądzikowe
- Przebyła niedawno takie infekcje jak: różyczka, zakażenie wirusem coxsackie, parwowirusami
- Ma zaburzenia autoimmunologiczne
- Ma potomstwo z wadą serca
- W rodzinie występowały wady serca
- Ciąża mnoga lub po zapłodnieniu in vitro
Kiedy wykonuje się echo serca płodu?
Najczęściej echo serca płodu wykonuje się w 24-25 tygodniu ciąży, czyli miesiąc po USG II trymestru (tzw. połówkowym). W razie potrzeby można je zrobić na każdym etapie ciąży w wyjątkowych przypadkach w 12-13 tygodniu ciąży.
Jak przebiega badanie echo serca płodu?
Echokardiografia płodu to badanie do złudzenia przypominające zwykłe USG w ciąży. Przeprowadzane jest przez powłoki brzuszne, przy użyciu specjalnego żelu nakładanego na skórę oraz głowicy aparatu. Najczęściej pacjentka proszona jest o położenie się na plecach.
Przyszła mama nie musi się przygotowywać do badania – cała procedura jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, a zatem całkowicie bezpieczna dla kobiety i dziecka.