W jedenastym tygodniu ciąży Twoje dziecko mierzy około 5 centymetrów (CRL) i waży około 8 gramów. Nadal główka dziecka stanowi połowę długości ciała, ale tułów coraz szybciej rośnie i już niebawem będzie większy niż główka. Jak rozwija się płód oraz co dzieje się z organizmem przyszłej mamy?
Rozwój dziecka w jedenastym tygodni ciąży
Rozwój dziecka nabiera tempa, choć już wcześniej był imponujący. Abyś przekonała się, jak szybko Twoje dziecko się teraz rozwija, napiszemy, że neurony w mózgu dziecka mnożą się w tempie 15 milionów na godzinę! Jednocześnie wytwarzają się także tkanki mózgu, które odpowiedzialne są za rozwój i funkcjonowanie wszystkich narządów zmysłów. W tym momencie dziecko odczuwa dotyk każdym fragmentem ciała z wyjątkiem języka (ale językiem może już poruszać).
Skóra dziecka jeszcze jest przezroczysta, ale już zaczyna zmieniać kolor. Trzustka zaczyna wydzielać insulinę do krwi, która jeszcze produkowana jest przez wątrobę, chociaż szpik kostny zaczął już przejmować tę funkcję. Serce dziecka w tym momencie jest w pełni sprawne i wyglądem zbliżone do dziecka noworodka. Tworzą się także struny głosowe oraz receptory powonienia. Wytwarzają się także zaczątki, które dadzą początek mlecznym zębom. Cały czas rozwijają się narządy płciowe – u chłopców rośnie penis i jądra, u dziewczynek kształtują się jajniki. Niestety nadal podczas badania USG nie będzie można ustalić płci.
Jedenasty tydzień ciąży to moment, w którym lekarz wykona badanie prenatalne USG pod kątem wykluczenia ryzyka wystąpienia chorób. Wcześniejsze USG, jeśli już takie robiłaś, miało na celu potwierdzenie. W pierwszym trymestrze wszystkie badania USG wykonywane są dopochwowo. Lekarz może także zaproponować wykonanie specjalistycznych badań prenatalnych – wspólnie omówcie ryzyko, jakie jest związane z ich wykonaniem oraz korzyści z nich płynące, decyzję o ich wykonaniu podejmiesz samodzielnie.
Jakich zmian może oczekiwać kobieta w jedenastym tygodniu ciąży?
W tym czasie możesz jeszcze odczuwać nudności i wymioty – jeśli tak jest, najprawdopodobniej są one najsilniejsze. Ale mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: to ostatnia chwila, kiedy dokuczają Ci wymioty i nudności. W każdej chwili mogą ustąpić i już więcej w trakcie ciąży nie wrócą! W związku z tym możesz poczuć wzmożony apetyt. Dzięki temu swobodnie dostarczysz wszystkich potrzebnych składników odżywczych sobie i przede wszystkim dziecku. Zadbaj, by dieta było różnorodna, a posiłki komponowane z produktów najlepszej jakości.
Jeśli jeszcze męczą Cię nudności, możesz mieć obniżone libido. Brak ochoty na seks wynika również z ogólnego zmęczenia oraz z nadzwyczajnej tkliwości piersi. Gdy nudności przeminą bezpowrotnie, istnieje duża szansa, że libido zacznie wzrastać – wtedy porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem o tym, jakie pozycje są dla Ciebie wygodne, a jakie nie oraz o tym, że chociaż piersi wyglądają doskonale (są większe, ale też pełniejsze), niekoniecznie masz ochotę, by je dotykać.
Wielkimi krokami zbliża się koniec pierwszego trymestru, ale zanim to nastąpi, czekają Cię jeszcze dwa tygodnie, które oczywiście przyniosą kolejne zmiany.