Większość kobiet o ciąży dowiaduje się właśnie w piątym tygodniu ciąży. Oczekiwana co miesiąc miesiączka nie nadchodzi, więc najczęściej kierujemy się do apteki i kupujemy test ciążowy. Poziom hormonu HCG najczęściej jest już na tyle wysoki, by domowy test ciążowy go wykrył i wskazał, że jesteśmy w ciąży. Jednak nie jest to reguła i jeśli drugi, powtórzony test, również nie jest pozytywny, a krwawienie nadal nie wystąpiło (lub jest mniejsze niż dotychczas), należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa.
Piąty tydzień ciąży – nudności i inne objawy, jakie może zaobserwować kobieta
Najczęściej pierwszą zauważoną przez nas oznaką, że zaszłyśmy w ciążę, jest właśnie brak okresu. Jednak – jak pisaliśmy wcześniej – może w tym czasie pojawić się krwawienie związane z zagnieżdżaniem się zarodka, który wydziela silne substancje, mające znaczny wpływ na strukturę błony macicy. Staje się ona ukrwiona, a naczynia krwionośne osłabione, w związku z czym może pojawić się krwawienie. Tak się składa, że w związku z rozwojem zarodka takie krwawienie może wystąpić właśnie w momencie, kiedy oczekujemy krwawienia menstruacyjnego.
Inne objawy ciąży rozpoczynają się w piątym miesiącu lub odczuwamy je już od czwartego, a czasami nawet trzeciego tygodnia ciąży, czyli na kilka dni po zapłodnieniu. Najczęstszym z nich są nudności – czasami poranne, czasami całodzienne, czasami wieczorne, a czasami w ogóle nie występują. Niestety zdarza się tak, że są na tyle silne, że powodują wymioty. Nie walcz z tym – organizm pod wpływem hormonu ciąży pozbywa się niezwykle niebezpiecznych w tym momencie ciąży toksyn! Ważne, byś piła dużo wody, najlepiej 3 litry dziennie. Nie odwodnisz się, a częste wizyty w toalecie przyspieszą detoksykację i być może zmniejszą potrzebę wymiotowania. Unikaj też stresowych sytuacji – stres niestety wzmaga wymioty. Organizm w jasny sposób daje Ci do zrozumienia, co jest teraz niedobre dla Twojego dziecka.
Apetyt w piątym miesiącu ciąży
W tym czasie większość kobiet traci apetyt – wiele smaków przestaje im odpowiadać, a towarzyszące wzdęcia dodatkowo zniechęcają do jedzenia. Niektóre kobiety odczuwają znacznie większy apetyt niż dotychczas. Wiele kobiet ma chęć na wybrane produkty – niekoniecznie takie, których smak na co dzień nam odpowiada. To znaczy, że organizm daje Ci znać, że w Twoim organizmie brakuje jakichś składników odżywczych. Warto więc wsłuchać się w swój organizm i uzupełnić brakujące witaminy i minerały.
Teraz najważniejsza jest zdrowa i zbilansowana dieta złożona ze świeżych produktów, nieprzetworzonych, bez sztucznych barwników, konserwantów czy aromatów. Nie skupiaj się na liczeniu kalorii, jednak pamiętaj, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje.
Obowiązkowo odstaw alkohol i papierosy! Za chwilę wytłumaczymy Ci, dlaczego tak ważne, szczególnie w tym okresie ciąży (ale również w kolejnych tygodniach, miesiącach i trymestrach), jest dostarczanie swojemu organizmowi jedynie zdrowych substancji.
Inne zmiany w organizmie kobiety to zaburzenia snu (bezsenność lub potrzeba dużej ilości snu), nadpobudliwość lub brak energii, wahania nastrojów (nadwrażliwość lub wyraźna euforia), obolałe i zwiększone piersi. Jak widzisz, oznaki są skrajnie różne i nie wszystkie muszą wystąpić. Niektóre z nich mogą być uzależnione od Twojego nastawienia, ale nie musi. Planowana i długo wyczekiwana ciąża często wywołuje stany pobudzenia i doskonały humor, a także zmniejsza nudności. Jednak żadnego z tych objawów nie jesteś w stanie przewidzieć, nawet jeśli nie jest to Twoja pierwsza ciąża.
Co się dzieje z zarodkiem w piątym miesiącu ciąży?
Na USG wykonanym w piątym tygodniu ciąży będzie już widać pęcherzyk ciążowy i najczęściej jest już widoczny pęcherzyk żółtkowy wewnątrz. To ostatecznie potwierdza, że jesteś w ciąży! Zarodek najczęściej ma już 11 mm, ale może być mniejszy lub większy. Wielkość zarodka liczony jest od początku czaszki do najniżej położonej części miednicy – mówimy o długości ciemieniowo-siedzeniowej. Lekarze podają długość zarodka, a później płodu, wyrażając ją właśnie w CRL, ponieważ dziecko przez długi czas ma podkurczone nóżki.
W piątym tygodniu przeważnie jest już wyraźnie wyczuwalny puls, ale brak jego wykrycia nie musi być złą wiadomością. W tym momencie najważniejsza jest praca serca i to ona daje podstawę do tego, by rokowania ciąży określić jako dobre.
Piąty tydzień to czas wielkich zmian – powstaje trójblaszkowa tarcza zarodka, a trofoblast, który jest początkiem łożyska i błony kosmówkowej dalej się rozwija. Źródłem komórek, dzięki którym rozwija się tarcza trójblaszkowa, jest epiblast. To dopiero początek, ale w wyniku tego rozwoju powstanie endoderma, z której rozwiną się płuca, układ trawienny i wątroba. Mezoderma, czyli środkowa warstwa, zmieni się w serce, mięśnie, kości, nerki i narządy płciowe. Układ nerwowy, skóra i włosy powstanie w wyniku przekształcenia się warstwy zewnętrznej, czyli ektodermy.
W piątym tygodniu ciąży tworzą się kosmki łożyskowe, które wrastając w błonę śluzową, łączą się z kosmkami matki, by na koniec pojawiły się w nich naczynia włosowate krążenia płodowego. Choć to dopiero początek, to początek niezmiernie istotny! To właśnie teraz zaczynają się procesy, w wyniku których wykształtują się wszystkie narządy dziecka. Pamiętasz, jak podkreślaliśmy, że toksyny (między innymi z papierosów i alkoholu) właśnie teraz są szczególnie niebezpieczne? Jest tak, ponieważ w tym momencie komórki, tworzące narządy Twojego dziecka, są szczególnie wrażliwe na niebezpieczne substancje i podatne na chorobowe zmiany.
Jeśli nie planowałaś ciąży, to ostatni moment, byś zaczęła przyjmować kwas foliowy. O wszystkim opowie Ci lekarz, który będzie prowadził Twoją ciążę i razem z Tobą czuwał nad zdrowiem Twoim i maluszka!