Ciąża to wyjątkowy czas – niebawem na świat przyjdzie Wasze dziecko! Rodziców, a szczególnie kobietę, czeka wiele zmian. W trakcie ciąży przyszli rodzice szukają odpowiedzi na wiele pytań – to pozwala uniknąć przynajmniej części niespodzianek. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i każda kobieta nieco inaczej przeżywa ciążę. Z nami dowiecie się, czego możecie się spodziewać, jak będzie zmieniać się ciało przyszłej mamy i przede wszystkim, jak rozwijać się będzie Wasze dziecko.
Kiedy zaczyna się 1 tydzień ciąży
1 tydzień ciąży nie jest czasem, kiedy test ciążowy wskaże Ci pozytywny wynik, bowiem nie doszło jeszcze do zapłodnienia. Jest to tak naprawdę czas przygotowań do ciąży, dlatego warto w okresie starań zmienić nawyki na takie, które sprzyjają płodności. W pierwszym tygodniu ciąży należy:
- unikać fast-foodów i żywności przetworzonej,
- zrezygnować z papierosów i alkoholu,
- prowadzić aktywność fizyczną.
Kiedy dochodzi do zapłodnienia?
Przeciętny cykl kobiety trwa od 25 do 36 dni, a jego początek przypada na pierwszy dzień miesiączki. Owulacja, w trakcie której dochodzi do zapłodnienia, najczęściej występuje 14 dni przed końcem cyklu. Moment zapłodnienia trudno jest określić szczególnie przy nieregularnych cyklach. Ciąża kobiety trwa czterdzieści tygodni, jednak czas ten nie jest rzeczywistym czasem trwania życia dziecka. Ginekolodzy liczą pierwszy tydzień ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a zatem o ciąży mówimy jeszcze przed momentem zapłodnienia komórki jajowej przez męski plemnik..
1 tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie kobiety?
Miesiączka rozpoczyna niepłodną fazę cyklu, która trwa około 5-7 dni. Spada wówczas poziom estrogenów i progesteronu. Spadek poziomu tych hormonów umożliwia złuszczenie i wydalenie wraz krwią błony śluzowej macicy z poprzedniego cyklu. Ponadto niski poziom progesteronu i estrogenów objawia się również:
- lepszym samopoczuciem,
- atrakcyjniejszym wyglądem,
- spadkiem masy ciała.
Tasowanie się genów ma wpływ na naszą różnorodność
A czy wiecie, dlaczego każdy z nas jest inny? Dlaczego nawet rodzeństwo się od siebie różni? W momencie poczęcia otrzymujemy łącznie 46 chromosomów – połowę od mamy i połowę od taty. Ponieważ są one homologiczne, czyli zgodne ze sobą, łączą się bez przeszkód, a w wyniku tego połączenia rodzi się dziecko. W przeciwieństwie do organizmów, które dzielą się na pół, u nas dochodzi do połączenia się genów. Mówimy o procesie rozmnażania, choć ściślej powinniśmy mówić o tasowaniu się genów. To właśnie dzięki temu, choć rodzeństwo jest do siebie podobne, zawsze będzie się od siebie różnić.
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pomagają zajść w ciążę
Pary, które planują ciążę, powinny się do niej przygotować. Pod lupę warto wziąć tryb życia – zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Oboje powinni zadbać o regularny wypoczynek i sen, ale i o aktywność fizyczną. Zdrowa dieta pomoże utrzymać nie tylko prawidłową masę ciała, ale także poziom witamin i minerałów na właściwym poziomie. Jeśli palicie, planowana ciąża to kolejny doskonały powód, dla którego powinniście odstawić ten nałóg. Ograniczcie także spożycie alkoholu, a kobieta planująca dziecko nie powinna wypijać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie.
Kwas foliowy – rola kwasu foliowego w prawidłowym rozwoju dziecka
Dlaczego oboje powinniście o siebie zadbać? Zdrowa dieta u kobiety sprawi, że nie będzie musiała suplementować witamin i minerałów, bo wszystkiego dostarczy wraz z posiłkami. Wyjątkiem jest kwas foliowy, czyli związek organiczny, który zaliczamy do witaminy z grupy B. Kwas foliowy inaczej nazywamy witaminą B9, B11, folacyną lub folanem. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej u dziecka, z którego następnie rozwija się mózg i rdzeń kręgowy.
Niestety nasz organizm nie ma zdolności do samodzielnego syntetyzowania kwasu foliowego, a produkty, w których występuje, powinny być zawsze świeże i najlepiej niepoddawane obróbce termicznej, a mimo takich starań nasz organizm przyswoi co najwyżej 50% kwasu foliowego. Syntetyczny kwas foliowy, który suplementujemy, wchłania się w około 90%. Dlatego kobieta, w porozumieniu z lekarzem, powinna zacząć przyjmować kwas foliowy na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.
Ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpłyną na cały organizm. Wzmocnią układ sercowo-naczyniowy, mięśnie i stawy, które będą dodatkowo obciążone w trakcie ciąży, a lepsza wydolność i mięśnie ułatwią poród, a także powrót do pełnej aktywności po urodzeniu dziecka. W przypadku mężczyzny zbilansowana dieta i aktywność pozytywnie wpłyną na jakość plemników, co zwiększa szanse na zajście w ciążę.
Przeciętny cykl kobiety trwa od 25 do 36 dni, a jego początek przypada na pierwszy dzień miesiączki. Owulacja, w trakcie której dochodzi do zapłodnienia, najczęściej występuje 14 dni przed końcem cyklu. Lekarz ginekolog za pierwszy tydzień ciąży przyjmie właśnie pierwszy tydzień cyklu, kiedy tak naprawdę nie doszło jeszcze do zapłodnienia. O tym, co dokładnie dzieje się z organizmem kobiety podczas zapłodnienia, dowiecie się już w kolejnej części.
1 tydzień ciąży – jak dawkować kwas foliowy?
Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Jako że mózg i rdzeń kręgowy rozwijają się w pierwszych tygodniach ciąży, o odpowiednią dzienną dawkę kwasu foliowego. Zaleca się, by kobieta przyjmowała 0,4 miligrama kwasu foliowego na dobę. Jeżeli w rodzinie zdarzyły się przypadki wad cewy nerwowej, np. rozszczep kręgosłupa, wówczas po konsultacji z lekarzem należy zwiększyć dawkowanie kwasu foliowego nawet do 4 miligramów na dobę.
Nie zaniedbuj aktywności fizycznej
Ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpłyną na cały organizm. Wzmocnią układ sercowo-naczyniowy, mięśnie i stawy, które będą dodatkowo obciążone w trakcie ciąży, a lepsza wydolność i mięśnie ułatwią poród, a także powrót do pełnej aktywności po urodzeniu dziecka. W przypadku mężczyzny zbilansowana dieta i aktywność pozytywnie wpłyną na jakość plemników, co zwiększa szanse na zajście w ciążę.