Wszystkie oznaki ciąży, jak nudności i wymioty, zmiany nastrojów, mniejszy lub większy apetyt, bezsenność lub ospałość, obrzmiałe piersi, które pojawiają się w trzecim, czwartym lub piątym tygodniu ciąży, nadal są odczuwalne. W szóstym tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa duże zmęczenie – organizm uznaje, że energia jest zbyt cenna i nie warto ją pożytkować na pracę zawodową czy wypełnienia innych obowiązków. W drugim trymestrze poczujesz się znacznie lepiej!

Czy w szóstym tygodniu widać już ciążę?

W szóstym tygodniu ciąża nie jest jeszcze zauważalna, nawet dla bliskich Ci osób. Ty sama możesz zaobserwować już zmiany w swoim ciele. Być może nie dopinasz się w ulubione ciasne dżinsy, ale nie dzieje się tak w wyniku powiększania się macicy, a zmian hormonalnych, które przygotowują Twój organizm na powiększenie się macicy, a także na sam poród.

Szósty tydzień ciąży – jak rozwija się zarodek?

Rozwój zarodka nie zwalnia tempa i z tygodnia na tydzień, a nawet z dnia na dzień można zaobserwować duże zmiany. Zarodek teraz mierzy 3 milimetry (CRL), ale już za tydzień będzie dwa razy większy! W tym momencie zarodek nieco przypomina kijankę – największa jest głowa. To czas, kiedy na badaniu USG na pewno będzie już widoczny pęcherzyk ciążowy, a nawet zarodek. To czas, kiedy ważne jest już nie tylko bicie serca, ale i odczuwalny puls, który powinien być wyższy niż 100 uderzeń na minutę.

W szóstym tygodniu ciąży na grzbiecie powstają dwie fałdy nerwowe, które w wyniku połączenia się i powiększenie, zmienią się w rynienkę nerwową, z niej cewa nerwowa, aż w końcu mózg i rdzeń kręgowy. Na stronie brzusznej kształtuje się serce (które już bije), układ pokarmowy i wydalniczy. Nadal trwa proces, w wyniku którego kształtuje się łożysko, na razie jego funkcję spełnia pęcherzyk żółtkowy.

Jak wygląda zarodek w szóstym tygodniu ciąży?

Jak już wspomnieliśmy, zarodek kształtem przypomina kijankę. Na miejscu ogonka wkrótce pojawi się rdzeń kręgowy, a zakończenie ogonka będzie kością ogonową. W miejscu, gdzie pojawią się kości, w tym momencie zbiera się tkanka chrzęstna. Wyraźnie zaznaczone nóżki i rączki nadal złączone są błoną z tułowiem, ale u wszystkich kończyn pojawiają się już zalążki palców.

Główka, ponieważ największa, najbardziej zaczyna przypominać główkę dziecka. Płaska część czaszki zaczyna już kostnieć, pojawiają się także zawiązki, które przekształcą się w zęby. Skóra dziecka jest teraz przezroczysta i widać przez nią dwie czarne kropki, z których niedługo powstaną oczy. Zarodek nie ma jeszcze uszu, ale widoczne są już dziurki w miejscu, gdzie niebawem pojawią się uszy. Już teraz zaczyna tworzyć się podniebienie oraz przewód nosowo-łzowy.

Szósty tydzień ciąży – ciąża poza maciczna widoczna na USG

W szóstym tygodniu ciąży widać już czy zarodek prawidłowo się zagnieździł, czyli czy zagnieździł się na przedniej lub tylniej ściance macicy. Zdarza się tak, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Zdecydowana część takich przypadków to implantacja zarodka w jajowodzie. Pozostały 1% przypadków ciąży pozamacicznej to przypadki zagnieżdżenia się zarodka w jamie brzusznej, w szyjce macicy lub w samym jajniku.

Ciąża pozamaciczna, inaczej ciąża ekotopowa, wymaga szybkiej i zdecydowanej interwencji lekarskiej, ponieważ jest ona bezpośrednim zagrożeniem dla życia matki. Gdy zarodek się rozwinie, będzie na tyle duży, by uszkodzić jajowód, który pęknie. Dojdzie wtedy do krwotoku wewnętrznego, w wyniku którego matka umrze z powodu wykrwawienia. Dlatego tak ważne jest, by być pod kontrolą lekarza ginekologa, który wykonuje profesjonalne badania, w tym USG.

Tymczasem w Twoim organizmie rozwija się 3 milimetrowy zarodek, któremu bije serce i w którym kształtują się już wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne. Sama zobaczysz, jak szybko wszystko będzie się zmieniać!