W siódmym tygodniu ciąży najprawdopodobniej dalej będziesz odczuwać wszystkie dolegliwości pierwszego trymestru, które dały o sobie znać. Powinny one ustąpić na początku drugiego trymestru. Wtedy również ciąża zacznie być widoczna. Póki co z trudem może przyjść Ci dopięcie ciasnych spodni, ale nie ma jeszcze potrzeby noszenia ubrań ciążowych. Dla swojej wygody i bezpieczeństwa dziecka wybieraj luźniejsze ubrania – może na nowo pokochasz spódnice i sukienki?

Wiek ciążowy ustalisz w siódmym tygodniu ciąży

Zarodek nadal rośnie, w tym momencie ma on około 7, a nawet 12 milimetrów i waży około jednego grama! To moment, w którym dokładnie można ustalić już wiek ciążowy. Wymiar zarodka podany w milimetrach to współczynnik CRL. Do niego należy dodać liczbę 35. W ten sposób otrzymujesz wiek ciążowy podany w dniach.

Siódmy tydzień ciąży – jak rozwija się płód?

Jak już wspomnieliśmy, zarodek liczy od 7 do 12 milimetrów i rośnie aż 1 milimetr dziennie! W siódmym tygodniu tętno serca powinno bić w tempie między 130 a 160 uderzeń na minutę. Inne wskazania mogą wskazywać na wady rozwojowe.

W siódmym tygodniu ciąży nadal powiększa się głowa. Zaczyna się kształtować szyja i uwydatniać żuchwa. U dziecka widać już wargi, a także zalążek języka. Wargi są już wrażliwe na dotyk, który powoduje ruchy tułowia, jednak mama jeszcze tych ruchów nie odczuwa. Otwory nosowe się otwierają, a wokół otworów usznych, zaczynają się kształtować małżowiny uszne. W tym tygodniu następuje także tak zwane pączkowanie mózgu, w wyniku którego zaczynają się tworzyć zalążki nerwów wzrokowych.

Zmiany następują także w obrębie reszty ciała. Zaczynają się kształtować kończyny, najpierw górne, później dolne. Dziecko może już ruszać palcami, które nie mają jeszcze kości, ale posiadają już pierwsze mięśnie. Na palcach występują już pierwsze linie papilarne.

Przewód pokarmowy oddziela się od dróg moczowo-płciowych, a żebra i kręgi kostnieją. Łożysko w dalszym ciągu się rozwija, a jego funkcję pełni ciałko żółte, które już powoli się zmniejsza. Krew na razie wytwarzana jest przez wątrobę, niebawem będzie już to robić szpik kostny.

Dziecko bardzo szybko rośnie, w tym momencie jest już wielkości borówki. I choć cały czas rośnie głowa, wydłuża się także tułów, który kształtem coraz bardziej zbliżony jest do tułowia noworodka niż kijanki. Jednak przed nami, a przede wszystkim przed dzieckiem jeszcze wiele zmian. Jesteś ciekawa, co przyniesie ósmy tydzień ciąży? Dowiedz się, co będzie działo się z Tobą i Twoim dzieckiem na koniec drugiego miesiąca ciąży!