Koniec drugiego miesiąca ciąży to czas, kiedy Twoje dziecko ma już około 1,5 cm długości. Często przyszłe mamy mówią, że w brzuchu noszą fasolki – wcześniej zarodek kształtem przypominał kijankę, teraz Twoje dziecko najbardziej przypomina właśnie fasolkę. Jak rozwija się dziecko i jak czuje się przyszła mama?

Objawy towarzyszące przyszłej mamie w ósmym tygodniu ciąży

Najprawdopodobniej objawy, które Ci towarzyszyły do tej pory, nadal nie ustępują. Oprócz nich możesz też odczuwać migreny. Nie ma oczywiście reguły, ale można zauważyć, że migreny w ciąży częściej towarzyszą tym kobietom, które przed ciążą się na nie uskarżały. Również kobiety, które przed ciążą piły kawę i mocną herbatę, teraz cierpią z powodu silnych bólów głowy. Niestety nie wszystkie lekarstwa, które pomagają na migrenę, Tobie wolno brać. Jeśli cierpisz na migreny, koniecznie skonsultuj to z lekarzem! Dobrze jest też ograniczyć czynniki, które wywołują lub wzmacniają migrenę – staraj się przebywać w pomieszczeniach oświetlanych niejaskrawym światłem, wietrz je i sama wychodź na świeże powietrze.

Zgaga to kolejna dolegliwość, która może pojawić się już w ósmym tygodniu ciąży. Unikaj przejadania się – pięć mniejszych posiłków dziennie sprawi, że nie będziesz czuła głodu, ale też nieprzyjemnego przepełnienia w żołądku. Jeśli zgaga nie minie, to będzie chociaż mniej dokuczliwa. Nie jedz też ostrych przypraw, a gdy zgaga będzie Cię męczyć, wypij szklankę mleka. Możesz także zauważyć nadmierną ilość śliny. Przyszłe mamy bardziej narażone są na psucie się zębów, a ślina niestety może przyspieszyć rozwój próchnicy. Dlatego zalecane jest częstsze mycie zębów, a ponieważ Twoje dziąsła są wrażliwe, używaj miękkiej szczoteczki. Jeśli będziesz musiała skorzystać z pomocy stomatologa, koniecznie zaznacz, że jesteś w ciąży – stomatolog dobierze odpowiedni, bezpieczny rodzaj znieczulenia.

Twoi znajomi, a nawet bliskie osoby nadal mogą nie zauważyć, że jesteś w ciąży. W dolnej części brzucha możesz już zaobserwować kilka centymetrów więcej (o ile nie zauważyłaś ich wcześniej). Delikatnie zarysowany brzuszek nadal nie jest wynikiem powiększenia się macicy, a dalszym rozluźnianiem się powłok brzusznych, które wypychają jelita. Dlatego możesz także czuć wzdęcia. Temu procesowi mogą zacząć towarzyszyć bóle, podobne do tych przy bolesnych miesiączkach. Jeśli będą one zbyt uporczywe lub zauważysz w trakcie nich plamienie, jak najprędzej udaj się do lekarza!

Co dzieje się z dzieckiem w ósmym tygodniu ciąży?

Twoje dziecko rośnie bardzo szybko – w dalszym ciągu głowa jest największa, ale i tułów się wydłuża. Nadal rozwijają się kończyny, a ponieważ ręce zaczęły rozwijać się najpierw, w dalszym ciągu są one dłuższe od nóżek. Nie są już tak płetwowate, jak jeszcze tydzień temu – widać już przewężenia, ręce i nóżki kształtem zbliżają się coraz bardziej, do kończyn małego dziecka. Wykształtowane lub prawie wykształtowane są już także palce. Dziecko posiada już też w pełni wykształtowane linie papilarne.

Serce zajmuje większą część tułowia. Puls dziecka w ósmym tygodniu ciąży to aż 160 uderzeń na minutę. Również w głowie następują ogromne zmiany! Pojedynczy pęcherzyk mózgowy dzieli się teraz na trzy, a później na pięć mniejszych części – to z nich uformuje się mózg, który będzie odpowiedzialny za funkcje życiowe, ale także za pamięć, myślenie abstrakcyjne oraz uczucia.

Kręgosłup Twojego dziecka to cienka nitka, podobnie jak żebra. Pierwsze kostnieją obojczyki.  Ogonek już całkowicie przypomina kość ogonową, która w tym momencie jest jeszcze bardzo widoczna. W ósmym tygodniu ciąży występuje także fizjologiczna przepuklina pępkowa – jelita dziecka tak szybko rosną, że w pewnym momencie przestają mieścić się w brzuszku, więc zostają z niego wypchnięte do przodu. To normalny proces, a w odpowiednim momencie brzuch dziecka będzie na tyle duży, że jelita wrócą na swoje miejsce.

Ważne zmiany w ósmym tygodniu ciąży

W ósmym tygodniu ciąży nadal trwa rozwój narządów wewnętrznych, jednak ósmy tydzień to przede wszystkim czas rozpoczęcia się dwóch bardzo ważnych procesów! Po pierwsze właśnie teraz zaczyna się rozwój oraz doskonalenie narządów zmysłów – wzrok, słuch, smak, powonienie i dotyk dziecka będą zależeć od tego, jak rozpocznie się ten proces teraz i czy nie będzie zakłócony aż do końca ciąży.

W tym czasie rozwijają się powieki, małżowiny uszne, a także kubki smakowe. W tym momencie rozpoczęło się także unerwianie ucha wewnętrznego! To receptor nie tylko słuchu, ale także równowagi. W tym samym momencie rozpoczyna się drugi ważny proces – rozwój płuc, które potrzebują aż 29 tygodni, żeby się w pełni rozwinąć! To najdłużej rozwijający się narząd spośród wszystkich narządów.

Koniec drugiego miesiąca ciąży to czas naprawdę wielkich zmian. Dziecko posiada już linie papilarne, a także grupę krwi i coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieka.