Dwa tygodnie temu zaszłaś w ciążę – być może odczuwasz już pierwsze dolegliwości, a być może nadzieję na dziecko zwiastuje brak krwawienia menstruacyjnego. Czwarty tydzień ciąży to czas, kiedy można już wykonać pierwszy domowy test ciążowy – jest szansa, że wskaże on prawidłowy wynik. Jednak nie można całkowicie się nim sugerować. Wynik takiego testu jeszcze może być negatywny. Dlatego najlepiej udać się do ginekologa, który wykona pierwsze w ciąży USG.

Rola pęcherzyka ciążowego

Badanie USG daje największą szansę na potwierdzenie ciąży. W jamie macicy można zaobserwować pęcherzyk ciążowy, czyli strukturę, która na samym początku ciąży zaopatruje zarodek w substancje odżywcze. Rozmiar pęcherzyka płodowego pomaga lekarzowi określić wiek ciąży.

Pęcherzyk ciążowy na początku rośnie 1 mm na dobę. Do określenia wieku ciąży używa się jego rozmiaru podanego w milimetrach, do którego dodaje się liczbę 30. Od dziesiątego tygodnia ciąży liczy się wielkość zarodka, którą mierzy się od czubka głowy do końca miednicy. Zdarza się jednak tak, że pęcherzyk pojawia się dopiero w szóstym tygodniu ciąży, więc nie będzie on widoczny na badaniu USG wykonywanym w czwartym tygodniu. Późniejszy rozwój pęcherzyka nie ma wpływu na prawidłowy przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Dla pewności możesz wykonać badanie krwi – hormon beta HCG występuje w organizmie jedynie ciężarnej kobiety. Wynik tego badania ostatecznie potwierdzi ciążę.

Hormon beta HCG i jego znaczenie podczas ciąży

Hormon ten ma ogromne znaczenie dla utrzymania ciąży. Dostarcza on pęcherzykowi ciążowemu informacji o ciąży. Pęcherzyk produkuje progesteron, który to powstrzymuje złuszczanie się błony.

Pamiętacie, gdy opisywaliśmy moment zagnieżdżania się zarodka – blastocysty – w macicy? Pusta wtedy kula w środku szybko się rozwija. Komórki nieustannie się dzielą, te z zewnętrznej warstwy zdecydowanie szybciej. Komórki z wewnętrznej warstwy blastocysty formują się w dwie warstwy, z której powstaje dwublaszkowa tarcza zarodkowa, która da początek nowemu życiu.

Czwarty tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

A co w czwartym tygodniu ciąży dzieje się z organizmem kobiety? Nadal możesz odczuwać mdłości lub mogą się właśnie pojawić, ale nie muszą. Najprawdopodobniej zmienia Ci się smak, możesz być rozdrażniona, zmęczona, mogą boleć Cię piersi i możesz dwa razy częściej czuć potrzebę chodzenia do toalety i oddawania moczu – za wszystkie te zmiany odpowiadają hormony, które teraz w Twoim organizmie wręcz szaleją! Możesz też zauważyć krwawienie, które nie ma nic wspólnego z miesiączką. To krwawienie może nastąpić wskutek zagnieżdżania się zarodka w macicy, a czas kiedy występuje, jest zbieżny z przewidywaną miesiączką.

Błona śluzowa po implantacji zarodka jest przekrwiona i wypukła – zarodek dzięki wytwarzanym substancjom najpierw się do niej przykleił, a następnie w nią wrósł. To sprawia, że zostają uszkodzone naczynia krwionośne w macicy, która niekiedy krwawi. Krwawienie to może wystąpić także w kolejnych dwóch miesiącach. To niegroźne i zupełnie normalne objawy.